Brdski susreti
Klub studenata sociologije «Diskrepancija» već nekoliko godina organizira jednodnevni planinarsko-intelektualni događaj zvan «Brdski susreti studenata sociologije». Do sada su se “Brdski susreti” odvijali u planinarskom domu Runolist na Sljemenu. Nažalost, slijedom nekih neugodnih iskustava, suradnja s Runolistom je prekinuta, čime su i “Brdski susreti” poslati nestalan događaj koji se odvija svaki put u drugom planinarskom domu. Svaki susret ima jedinstvenu temu koju pojašnjavaju profesori u ulozi predavača, a zatim se razvija rasprava u kojoj sudjeluju i studenti i profesori. Kako bi se sudionici bolje upoznali s temom, postoji mogućnost prikazivanja filmova. Zbog velike popularnosti ovaj projekt se ne održava samo na razini odsjeka sociologije, nego i na razini Filozofskog fakulteta (uz moguće gostovanje profesora s instituta i drugih fakulteta ).
Svrha ovog događaja je poticanje rasprava o sociološkim temama izvan studentskih klupa – u neformalnoj atmosferi planinarskog doma. Cilj nam je okupiti studente sociologije, prvenstveno brucoše, ali i zainteresirane studente s drugih odsjeka i u opuštenoj atmosferi zajedno s profesorima diskutirati o temama za koje se obrazujemo. Smatramo kako ovakvi događaji pridonose boljoj komunikaciji studenata i profesora, ali i samih studenata s različitih godina i odsjeka studija što dakako uvelike pogoduje razvitku studentskog aktivnog života.
Trenutno nije poznata lokacija održavanja idućih “Brdskih susreta”, koji su zakazani za 11. mjesec 2010. godine.
Koordinatori:
Vedran Jančić -vedran.jancic[at]live.com
Noć Rudija Supeka
Klub studenata sociologije «Diskrepancija» već nekoliko godina organizira glazbeno-scensku manifestaciju «Noć Rudija Supeka», tzv. Sociološku brucošijadu. Do sada se program uglavnom odvijao u klubu «Močvara» u Zagrebu. Nastupali su prvenstveno glazbeni sastavi studenata sociologije, te su predstavljana nova sociološka izdanja domaćih nakladnika. Na posljednjoj manifestaciji tog naziva bilo je prisutno preko 500 posjetilaca, ne samo studenata sa FF-a, što dokazuje da smo privukli puno širu publiku, a događaj se opisuje kao nešto gdje je poželjno doći. U budućnosti, planiramo promjene u odvijanju ove manifestacija, poput promjene prostora kako bi omogućili uspješnije održavanje ove aktivnosti.
Osim funkcije odavanja počasti osnivaču odsjeka za sociologiju FF-a svrha ove manifestacije je i okupljanje studenata sociologije našeg fakulteta, od brucoša kojima je ova aktivnost prvenstveno namijenjena, do studenata viših godina, zajedno s profesorima, kako bi se bolje upoznali u opuštenoj atmosferi koju ovakav događaj omogućava. “Noć Rudija Supeka“ idejno je događaj koji treba pridonijeti cilju bolje komunikacije među studentima i profesorima, ali također i među samim studentima s različitih godina i odsjeka studija što uvelike pogoduje razvitku aktivnog studentskog života.
Ovogodišnja “Noć Rudija Supeka” planirana je za početak lipnja, no obzirom na financijsko stanje kluba, upitno je njeno održavanje.
Koordinator:
Marko Katavić – marko.katavic[at]gmail.com
“Diskrepancija” – časopis za društveno-humanističke teme
Časopis Diskrepancija objavljuje studentske radove s područja društveno-humanističkih znanosti, prikaze i recenzije hrvatskih i stranih knjiga i časopisa, prikaze relevantnih akademskih događanja (skupovi, predavanja, tribine…) te druge vrste priloga kao što su prijevodi, intervjui, bibliografije i dr. Shodno uređivačkoj politici i količini dobivenih radova časopis izlazi dva puta godišnje jednom u semestru). Urednička politika je takva da uredništvo pridržava pravo da rukopis redakcijski prilagodi propozicijama časopisa i standardima hrvatskog književnog jezika, ali nikada u svrhu mijenjanja teza iznijetih u samome tekstu. Prvi broj je izašao 2000. godine, a od tada je izdano još 12 brojeva. Datum izlaska idućeg (dvobroj 14/15.) očekuje se u lipnju 2010. godine. Diskrepancija je časopis s tradicijom koji prati moderne tekovine neovisno o tome jesu li u pitanju teme autorskih radova, prijevodi ili recenzije, tako da knjige koje se prikazuju ili recenziraju ne smiju biti izdane prije više od 5 godina. U svakome su dosadašnjemu broju prevođeni tekstovi svjetski poznatih autora (kao što su Thoreau, Said, Sokal i Bourdieu) koji nisu bili dostupni u knjižnicama na hrvatskome jeziku te smatramo da smo time doprinijeli većoj mogućnosti upoznavanja studenata s ovim teoretičarima.
Časopis Diskrepancija obuhvaća područje društveno-humanističkih znanosti. U svakom će se broju nastojati razviti komunikaciju različitih metoda i različitih pristupa određenom društvenom problemu. Temeljni je cilj časopisa potaknuti studente na kritičko mišljenje ipisanje i objavljivanje svojih radova, koji bi, bez ovog medija, imali zapečaćenu sudbinu na profesorskim policama. Budući da trenutno ne postoji sličan časopis, Diskrepancija će u daljnjoj perspektivi:
* omogućiti konstruiranje okvira unutar kojeg će se moći komparirati različite društvenoznanstvene metode
* ponuditi forum gdje će studentska razmišljanja i rasprave na društveno-humanističke teme biti u centru akademskih zbivanja
* onemogućiti, kroz konfrontaciju različitih pristupa, gledanje na određene probleme samo kroz optiku jedne discipline, jedne metode i jednog diskursa.
Također će nastaviti izdavati prijevode nekih na hrvatski rijetko prevođenih autora kako bi se studentska populacija mogla upoznati s njihovim radovima kao što će i dalje kroz recenzije omogućiti sažeti uvid u neka novija djela hrvatske i strane humanistike. Na taj način Diskrepancija će nastaviti djelovati kao značajan akademski suplement formalnoj fakultetskoj nastavi i služit će kako studentima, tako i zainteresiranim profesorima pri upoznavanju s relevantnim suvremenim akademskim temama i problemima. Neki su od radova koji su objavljeni u časopisu već u popisima literature za neke kolegije društveno himanističkog usmjerenja, što svjedoći o njegovoj akademskoj ozbiljnosti i vrijednosti.
Časopis možete čitati i online!
Kontakt:
diskrepancija[at]gmail.com
Sekcija za istraživanja i metodologiju
Prema riječima jednog od inicijatora…
…sekcija za istraživanja i metodologiju KSSD nastala je 2000. godine kao rezultat želje studenata da steknu iskustvo u području istraživanja, metodologije i obrade podataka povrh onog iskustva koje im se pruža na redovnim statističkim praktikumima i izbornim kolegijima iz područja metodologije.
Prvobitni planovi o svekolikom povezivanju s različitim institucijama čija je djelatnost povezana s tim područjem kroz priređivanje metodoloških kružoka i sličnih zbivanja uglavnom se nisu ostvarili, no Sekcija je uspješno poslužila kao organizacijska potpora provođenju više studentskih istraživanja.
Istraživanja:
1. U dva navrata provedeno je ispitivanje mnijenja pod nazivom
“Mišljenja studenata o nekim aspektima studiranja na FFZG”
2. Istraživanje o studentskim pravima za potrebe Studentskog
pravobranitelja FFZG
3. Istraživanje dojmova prve generacije studenata FFZG upisanih na
jedinstvenom prijemnom ispitu a koje je naručila uprava fakulteta.
4. Sredstvima dobivenim na natječaju MZOS 2003. godine provedeno je
telefonsko istraživanje “Vrijednosti i ljudska prava” na nacionalnom
uzorku veličine 1000 ispitanika.
5. Iste godine za potrebe Lista osječkih studenata provedeno je
pilot-istraživanje o mitu i korupciji na pet zagrebačkih fakulteta…”
Trenutno najveći projekt kojim se sekcija bavi jest „Anti-corruption student networks in Southeast Europe“, međunarodni projekt 5 jugoistočnih europskih zemalja, koji se u Hrvatskoj provodi pod pokroviteljstvom Monitor Statistike. Nekoliko faza istraživanja je završeno, a nadamo se skorom objavljivanju rezultata istraživanja u kompletnom izvještaju.
Članovi Sekcije izrađuju svoj web site na kojem ćete moći saznati sve relevantne informacije. Dotad, više o Sekciji možete saznati na stranici sa starim projektima (ovdje).
Koordinator:
Mladen Blagojević – mblagoje[at]ffzg.hr
Filmske večeri
Dobri filmovi više-manje sociološke tematike četvrtkom u 20:15 u A220. Ako imate neki film koji bi nam mogao biti zanimljiv, javite se!
Koordinator:
Vedran Jančić -vedran.jancic[at]live.com
Valja naglasiti da je u prošlosti Diskrepancija imala puno više projekata, koji su u međuvremenu propali zbog slabog interesa članova i/ili lošeg vodstva kluba. Zainteresirani za osnivanje novih projekata socijalne tematike uvijek su dobrodošli, a prijedloge mogu slati aktualnom predsjedništvu kluba (kartica “Kontakt”), ili ako ste na listi, na listu Diskrepancije.